Theodor von Wundt
(14.06.1825 - 22.07.1883)
place of birth:  Stuttgart, Württemberg
Königreich Württemberg:  Kriegsminister, Generalleutnant

                          


Generalleutnant Theodor von Wundt
served as Württemberg's Minister of War during the inter-War years. Wundt entered military service in 1840 and saw action during the Austro-Prussian War of 1866, serving on the general staff of Württemberg's Field Division headquarters. Following the war, Wundt was transferred to Württemberg's War Ministry in Stuttgart and was granted German nobility status in 1868 when awarded the Knight's Cross of  Württemberg's Order of the Crown.

Von Wundt remained at the War Ministry during the Franco-Prussian War of 1870-71, using his outstanding administrative and organizational skills to facilitate the reorganization of Württemberg's military forces and its integration into the Germany Imperial Army. In 1874, he was selected to provisionally replace Albert von Suckow as Württemberg Minister of War. With his promotion to Generalleutnant in 1879, von Wundt was officially appointed Minister of War.

He suffered severe stomach ailments, however, and passed away during a convalescent stay in Switzerland in 1883. Generalleutnant von Wundt was replaced at the War Ministry aby Gustav von Steinheil. War Minister von Wundt's father was also named Theodor Wundt and served in the Württemberg military forces as a Generalmajor. His son likewise was named Theodor Wundt, and he served during the Great War as a reserve division commmander.

     

Kriegsminister   13.09.1874  -  22.07.1883

Generalleutnant  14.05.1879

Eisernes Kreuz II  Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871