Gustav von Steinheil
(03.03.1831 - 13.03.1908)
place of birth:  Ludwigsburg, Württemberg
Königreich Württemberg:  Kriegsminister, General der Infanterie

                          


General Gustav von Steinheil
served as Württemberg's Minister of War during the inter-War years. He entered military service in 1848 and received his commission as Sekonde-Lieutenant in 1853. Steinheil took part in the Austro-Prussian War of 1866, functioning as the Kriegskommissär at his division headquarters. He likewise saw action in the Franco-Prussian War of 1870-71 and thereafter was selected for duty as a major in Württemberg's War Ministry in Stuttgart.

Steinheil received command of the 54th Infantry Brigade in 1883 and was promoted to Generalmajor. That same year, however, War Minister Theodor von Wundt unexpectedly passed away, and Steinheil was selected as Wundt's provisional replacement by King Karl I.  General von Steinheil was not officially named Württemberg's War Minister until 28 February 1885. He remained in this office until health reasons forced him into retirement in 1892, whereupon he was succeeded by Maximilian Freiherr Schott von Schottenstein. General der Infanterie von Steinheil passed away in Stuttgart in 1908 at 77 years of age.

     

Kriegsminister   23.07.1883  -  09.05.1892

General der Infanterie  10.05.1892

Eisernes Kreuz II  Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871