Maximilian Freiherr Schott von Schottenstein
(22.09.1836 - 10.08.1917)
place of birth:  Ulm, Württemberg
Königreich Württemberg:  Kriegsminister,  KG,  General der Infanterie

                          


Maximilian Freiherr Schott von Schottenstein
served Württemberg's Minister of War during the inter-War years. Schott entered the military in 1858 as a lieutenant in Grenadier  Regiment Nr.123 in Ulm. During the Franco-German War of 1870-71, Hauptmann Schott worked on the staff of Württemberg's Field Division, thus seeing action at Wörth, Sedan, and the siege of Paris. In May of 1892, Generalleutnant Schott von Schottenstein succeeded Gustav von Steinheil the War Minister, holding this office until 1901. He additionally functioned as Württemberg's Minister President from 10 November 1900 through 15 April 1901.


     

Kriegsminister   10.05.1892  -  15.04.1901

General der Infanterie  18.04.1896

Eisernes Kreuz II  Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871