Joseph Maximilian Ritter von Maillinger
(04.10.1820 - 06.10.1901)
place of birth:  Passau, Bayern  (Bavaria)
Königreich Bayern:  Kriegsminister, KG, General der Infanterie

                          


General von Maillinger served in the Royal Bavarian Army as an infantry officer from 1841 through 1893. Safferling saw action in both the Austro-Prussian War of 1866 and the Franco-Prussian War of 1870-71. After the war, he succeeded General von Hartmann as the commander of Bavaria's II.Armeekorps. In 1875, General von Maillinger was appointed to replace Freiherr von Pranckh as Bavaria's Minister of War, a position he held for ten years.


     

Kriegsminister   04.04.1875  -  30.04.1885

General der Infanterie  29.12.1877
Eisernes Kreuz II  Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871
Militär-Max-Joseph  11.10.1870  Ritter
Pour le Mérite  19.01.1873