Oskar von Hardegg
(19.08.1815 - 25.08.1877)
place of birth:  Ludwigsburg, Württemberg
Königreich Württemberg:  Kriegsminister, KG, Generalleutnant

                          


General Oskar von Hardegg
served as Württemberg's Minister of War prior to, and following, the Austro-Prussian War of 1866. He began his military career in 1834 as a 19-year old lieutenant. Hardegg was transferred to Württemberg's War Ministry in 1850, when War Minister Moriz von Miller selected him to serve as his adjutant. After a few years in command of an infantry regiment and brigade, Hardegg was promoted to Generalleutnant in order to function as both a divisional commander and the Governor General of garrison Stuttgart.

Generalleutnant von Hardegg was selected to replace Kuno von Wiederhold in May 1866 when he stepped down as Minister of War. Due to his experience as a field officer, however, Hardegg was soon called to command Württemberg's military forces during the Austro-Prussian War. When the hostilities ceased at the end of August 1866, he returned to the War Ministry in Stuttgart and remained in office until retiring in April 1867. Hardegg was replaced at the War Ministry by Rudolf Freiherr von Wagner-Frommenhausen. In his private life, General von Hardegg was an accomplished pianist and composer.

     

Kriegsminister   05.05.1866 - 27.04.1867

Generalleutnant  00.00.1865

Württemberg MVO  18.08.1866  Ritterkreuz