Fidel Karl Friedrich von Baur-Breitenfeld
(08.04.1805 - 20.03.1882)
place of birth:  Ludwigsburg, Württemberg
Königreich Württemberg:  Kriegsminister, Generalleutnant

                          


Generalleutnant Fidel von Baur-Breitenfeld
(also Baur von Breitenfeld) was Württemberg's War Minister in 1849-50. He headed provisionally what, at the time, was referred to as the Kriegsdepartement, wearing the rank of Generalmajor. After he was replaced in 1850 by Moriz von Miller, Baur-Breitenfeld continued military service as Chief of General Staff and adjutant to Wilhelm I. King of Württemberg. During the Austro-Prussian War of 1866, he functioned as chief of staff in commander Prince Alexander von Hessen's 8th Army Corps (VIII. Armeekorps - Deutscher Bund).


     

Kriegsminister   28.10.1849 - 02.07.1850

Generalleutnant  00.05.1859