Friedrich Heinrich Bruno Julius Bronsart von Schellendorff   
(16.06.1864 - 23.01.1950)
place of birth:  Berlin
Königreich Preußen:  Stabschef Osman-Armee,  Div-Kdr,  Generalleutnant


Fritz Bronsart von Schellendorf was a Prussian general officer who served during the Great War as the Chief of General Staff for the Ottomann Empire's Armed Forces. He was also considered by many to be the chief instigator in the Armenian Genocide of 1915. Fritz was the son of Prussian War Minister Paul Bronsart von Schellendorff, growing up on the family estate at  Schettnienen. Upon choosing a military career, Fritz took part in the Manchurian Campaign of 1904-05 during the Russo-Japanese War

As an Oberst in December 1913, he traveled to Constantinople with General Liman von Sanders and his military delegation. The Germans had been aksed by authorities of the Ottoman Empire to deploy to help restructure the Turkish Armed Forces. He was soon appointed as Chief of Staff of the Ottoman Army and was thereafter increasingly at odds with Liman von Sanders. Bronsart and Chief of Operations Otto von Feldmann worked closely with Turkish War Minister Enver Pascha to coordinate important military issues. Although Liman von Sanders attempted to pin the disastrous Ottoman defeat on the Caucasus Front on Bronsart, Enver maintained confidence in his Chief of Staff. General Bronsart was nonetheless brought back to Germany at the end of 1917 and assigned command of the 4.Ersatz Division on the Western Front. He also commanded 10th Division during the first few months after the War and then retired from active duty at the rank of Generalleutnant. In retirement, Fritz Bronsart von Schellendorff (also spelled Schellendorf) functioned as the official director of Ludendorff's Tannenberg organization.

 
 
Generalleutnant  25.02.1918
 
 
 

  
   
Curriculum Vitae  
   
15.04.1882 Sekonde-Lieutenant
18.11.1890 Premier-Lieutenant
22.03.1895 Hauptmann
00.00.0000 Großer Generalstab - Berlin
19.09.1901 Major
18.05.1908 Oberstleutnant
00.00.0000 Großer Generalstab - Berlin  (Dept Chief)
21.04.1911 Oberst
01.10.1912 Grenadier-Regiment ,,Königin Olga (1. Württembergisches) Nr.119 - Stuttgart  (Cdr)
08.12.1913 Deutsche Militärmission im Osmanischen Reich - Konstantinopel  (German Military Mission in Turkey)
14.01.1914 von der Armee
14.01.1914 Turkische Armee - Istanbul  (Chief of General Staff, Turkish Armed Forces)
22.04.1914 Generalmajor
   
Great War  
   
02.08.1914 Turkische Armee - Istanbul  (Chief of General Staff, Turkish Armed Forces)
00.12.1917 unknown 
01.02.1918 4. Ersatz-Division  (replaced Leo von Stocken)
25.02.1918 Generalleutnant
27.01.1919 10. Infanterie-Division  (replaced Otto Frh von Diepenbroick-Grüter)
   
   
 

06.10.1913

 

 

*     *     *